W jakich sytuacjach potrzebna jest orteza kostki?
Poruszanie się jest nieodłącznie związane z ryzykiem kontuzji lub uszkodzenia ciała. Często nie myślimy o tych możliwościach, ponieważ tysiące lat ewolucji przystosowały nasze ciała do poruszania się po naszym środowisku w taki sposób, że udaje nam się uniknąć większości problemów tego typu. W szczególności posiadamy stosunkowo elastyczne stawy oraz sprężyste kości, które pozwalają przyjąć pewne obciążenia bez dotkliwych skutków dla naszego układu ruchowego. Co więcej, w sporym stopniu usprawniamy nasze środowisko tak, aby oszczędzić sobie okazji do zwichnięć i złamań. Niemniej nasze ciała nie są idealne i do jednych z częściej występujących kontuzji należą kontuzje kostki – stąd zastosowanie ma takie urządzenie jak orteza kostki, czyli stabilizator stawu skokowego, który pełni podwójną funkcję: zabezpieczającą i leczniczą.
Zabezpieczająca funkcja stabilizatora stawu skokowego
Nieco mniej popularnym (bardziej niszowym) zastosowaniem stabilizatora takiego jak orteza kostki jest zastosowanie go jako środka zabezpieczającego przed kontuzjami. Takie wykorzystanie stabilizatora jest szczególnie popularne w sportach, w których z jednej strony kostki są szczególnie narażone na duże i gwałtowne obciążenia oraz ponadprzeciętną ruchliwość, np. tenis albo jazda na nartach.
Tego typu stabilizatory są zazwyczaj lżejsze, aby nie zmniejszać komfortu ani zakresu ruchów w zbyt dużym stopniu. Warto też wspomnieć, że orteza kostki jest zaleca w szczególności osobom z różnymi (lekkimi) zwyrodnieniami stawu skokowego, które jednak nie chciałyby zrezygnować z aktywności sportowej, ani uprawiać sportu kosztem swojego zdrowia
Stabilizator stawu skokowego w rehabilitacji
Drugą funkcją, dominującą i najpopularniejszą, tego rodzaju urządzeń jest funkcja lecznicza. Nic dziwnego zatem, że orteza kostki jest najczęściej zakładana po urazach stawu skokowego, powstałych wskutek nieostrożnego poruszania się lub wypadku. Stabilizowanie tego stawu, w przypadku jego uprzedniego uszkodzenia, jest konieczne dla jego prawidłowego wyleczenia. Bez stosowania stabilizatora na kostki, taka kontuzja mogłaby ulec pogłębieniu, ponieważ zwichnięcie lub uszkodzenie kostki zwiększa prawdopodobieństwo dalszych uszkodzeń, których najlepiej byłoby uniknąć. Niektóre ze stabilizatorów stawu skokowego przeznaczonych do rehabilitacji jest przeznaczona do refundacji, ponieważ to urządzenie ma kluczowe znaczenie w powrocie do normalnego funkcjonowania.
Możesz także przeczytać:
http://www.polkon.com.pl/2017/10/04/jak-dzialaja-skarpety-regeneracyjne/