Protetyka stomatologiczna wciąż godna uznania

toothbrush-toothpaste-dental-care-clean-dentistUkruszył Ci się ząb? Miałeś wypadek, który pozbawił Cię części uzębienia? A może zmiany chorobowe i ich leczenie narzuciły konieczność znacznego usunięcia części zęba? Ten problem nie dotyczy tylko ciebie. Duża część populacji na jakimś etapie życia wymaga leczenia protetycznego. Błędem jest kojarzenie protezy zębowej tylko i wyłącznie z ludźmi starszymi. Jeśli chodzi o społeczne zapotrzebowanie na ten specjalistyczny sposób zaopatrzenia stanu jamy ustnej, jakim jest protetyka Wrocław czy Warszawa, czyli rozwijające się miasta, kojarzone głównie z ludźmi młodymi, wykazują ogromne zapotrzebowanie na tego typu leczenie, porównywalne do innych miejsc.

Występowanie jakichkolwiek ubytków w uzębieniu, predysponuje pacjenta do zaopatrzenia protetycznego struktur zębowych wymagających uzupełnienia. Protetyka oferuje różnorodne rozwiązania, których wybór zależny jest od stopnia i lokalizacji ubytku oraz ogólnego stanu uzębienia. Dwie zasadnicze grupy protez to protezy stałe i ruchome. Protezy stałe są trwale mocowane na zębach własnych pacjenta przy pomocy cementów, zaś protezy ruchome to uzupełnienia wprowadzane i wyjmowane z jamy ustnej przez pacjenta.
Wśród trwałych rozwiązań protetycznych wyróżniamy:
Mosty- uzupełnienia trwale wkomponowane w łuk zębowy, zbudowane z koron osadzonych na zębach filarowych oraz przęsła zastępującego brakujące zęby; takie rozwiązanie wymaga odpowiedniej ilości i jakości zębów otaczających leczone miejsce Wkłady/ nakłady koronowe inlay/ onlay- wypełnienia korony zębów, uzupełniające ubytki w tkance twardej zęba, gdy niemożliwe jest wypełnienie zachowawcze; dokładnie rekonstruują anatomiczny kształt zęba i wykazują dużą trwałość; polecane zwłaszcza w odbudowie miejsc stycznych z sąsiadującymi, zdrowymi zębami Korony protetyczne- przy znacznych uszkodzeniach zębów, nie poddających się leczeniu w systemie inlay/ onlay, stosowane są korony częściowe, osłaniające lub całkowite; takie rozwiązanie polecane jest dla zębów startych, po urazach mechanicznych, z dużą ilością wypełnień; korony jednolite to elementy ceramiczne, akrylowe lub metalowe, zaś korony złożone stanowią konstrukcję z mieszanych materiałów Wkłady koronowo- korzeniowe- stosowane dla zębów uszkodzonych w znacznym stopniu, ale tylko wtedy, gdy uszkodzenia nie przekraczają brzegu kości; takie rozwiązanie dedykowane jest głównie martwym zębom po leczeniu kanałowym; na wkład koronowo- korzeniowy składa się część koronowa oraz korzeniowa, tkwiąca w opracowanym endodontycznie kanale Protezy ruchome stosowane są dla ubytków zbyt rozległych, by uzupełnić je mostem protetycznym. Są mniej komfortowe od rozwiązań stałych , niemniej dzięki płycie protezy leżącej na wyrostkach zębodołowych, siły powstałe podczas gryzienia rozkładają się równomiernie, sprzyjając komfortowi użytkowania. Biorąc pod uwagę ich zasięg, dzielimy je na częściowe lub całkowite. Mogą być wykonane z akrylu, stopu metalu w połączeniu z akrylem bądź nylonu.

Tego typu leczenie jest bardzo popularne i oferuje coraz bezpieczniejsze, wygodniejsze oraz estetycznie nienaganne rozwiązania. Wprowadzenie systemu komputerowego CAD/ CAM zrewolucjonizowało sposób planowania i wykonania elementów protetycznych.
Oceniając perspektywy tego dającego coraz nowsze możliwości naprawcze postępowania leczniczego, jakim jest protetyka Wrocław, Kraków czy inne miasta uniwersyteckie o bogatym zapleczu naukowym udowadniają, że ta dziedzina stomatologii jest na dobrej drodze do dorównania poziomem rozwiązaniom na ogólnoświatowym poziomie.

Polecamy: http://www.uni-dental.com.pl/wybielanie/