Podstawowe standardy leczenia w ośrodkach zamkniętych
Leczenie w ośrodku zamkniętym wielu osobom wydaje się ostatecznym rozwiązaniem w walce z uzależnieniami lub chorobami natury psychicznej. W rzeczywistości jednak, im szybciej podejmie się decyzję o takim trybie leczenia, tym lepsze będą jego efekty. W warunkach zamkniętych, pod stałą kontrolą specjalistów, nie tylko szanse na wyzdrowienie są większe, ale też sam czas trwania terapii wielokrotnie okazuje się nieporównywalnie krótszy do tego w leczeniu ambulatoryjnym.
Standardy leczenia w ośrodku zamkniętym
Zasady działania i standardy opieki w klinikach psychiatrycznych różnią się od siebie, dlatego wybierając konkretny ośrodek, należy sprawdzić, czy jego oferta odpowiada podstawowym standardom leczenia zamkniętego. Najważniejsza jest kadra pracownicza, na którą powinni składać się specjaliści z zakresu psychiatrii i psychologii, a także wykwalifikowani terapeuci i interniści. Dobrze, jeśli grupę uzupełnia neurolog, fizjoterapeuta, rehabilitant, pielęgniarki. Ważne, by ośrodek posiadał stosowne certyfikaty, potwierdzające zachowywane w nim standardy. Dobrze też, by był poddawany tzw. superwizji, czyli zewnętrznym kontrolom terapeutów-superwizorów.
Oczywiście, znaczenie ma również sama oferta. Dla optymalnych efektów, typ terapii powinien być dostosowywany do jednostki, dlatego ośrodek powinien zaproponować opcję skorzystania z różnych rodzajów terapii, tak jak czyni to NZOZ Medox Warszawa. Ważne jest urozmaicenie nurtów terapeutycznych, ale też metod i technik. Należy pamiętać, że klinika nie ma na celu stworzenia jedynie przyjemnych warunków do odpoczynku, ale przede wszystkim, ma skutecznie podnieść jakość życia chorego.
Efekty leczenia w ośrodku zamkniętym
Warto zauważyć, że efekty leczenia zamkniętego często okazują się trwalsze niż w innych formach terapii. Główna faza terapeutyczna jest tu bowiem maksymalnie rozwinięta i optymalnie dopasowana do stanu chorego na każdym jej etapie W razie zauważalnych niepowodzeń, terapia ulega bieżącym modyfikacjom, ponieważ specjaliści mają szansę stale obserwować rezultaty swojej pracy i mogą natychmiast reagować w razie takiej potrzeby. Tylko terapia w ośrodku zamkniętym, w otoczeniu fachowców, pozwala tak dokładnie realizować wszystkie potrzeby pacjenta, dając mu taką pomoc, jaka jest w stanie postawić go na nogi.
Jednocześnie, warto pamiętać, że leczenie w ośrodku zamkniętym nie powinno kończyć się wraz z jego opuszczeniem. Uzyskane efekty muszą być utrwalane podczas dalszej pracy nad sobą. Po zakończeniu leczenia zamkniętego, pacjent powinien uczęszczać na terapię we własnym zakresie, mogąc przy tym pozostawać w kontakcie z ośrodkiem. Takie działania umożliwią osiągnięcie permanentnej poprawy i pozwolą na szybką reakcję, gdyby chory zboczył z obranej ścieżki zdrowienia.