Objawy POChP – Z czym wiążą się choroby płuc?

Choć za sprawą wirusa SARS-CoV-2 w mediach zrobiło się głośno o chorobach płuc, świadomość społeczeństwa w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia. Bo choć o objawach COVID-19 wiemy już niemal wszystko, o tyle o innych dolegliwościach płucnych nie mówi się właściwie wcale. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu chorób płuc, trafiłeś w odpowiednie miejsce! W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc oraz jakie są jej najczęstsze przyczyny. Wskażemy także podstawowe objawy POChP i podpowiemy, co zrobić, gdy wystąpi u Ciebie podejrzenie wskazanej jednostki chorobowej. Zainteresowany? Wspaniale! W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury.

POChP – Co to właściwie jest?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, w skrócie POChP, to groźna choroba cywilizacyjna, na którą cierpi już niemal 2 miliony Polaków; globalnie liczba ta wynosi natomiast około 400 milionów! Żeby tego było mało, badania wskazują, że wskazana przez nas dolegliwość systematycznie przybiera na sile. W latach dziewięćdziesiątych Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc znajdowała się bowiem na szóstym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Dziś jest to już pozycja czwarta, a wszystko wskazuje na to, że choroba niebawem znajdzie się na niechlubnym podium. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie http://oddychajmy.pl/. To portal skupiający w sobie badania i statystyki dotyczące POChP, przedstawiający je w przystępny i zrozumiały sposób. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu chorób płucnych oraz chcesz poznać objawy POChP, zachęcamy do kliknięcia we wskazany powyżej link.

Objawy POChP – Na co warto zwrócić uwagę?

Choć na terenie naszego kraju na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc cierpi około 2 miliony ludzi, duża grupa ludzi w dalszym ciągu pozostaje niezdiagnozowana. Wszystko za sprawą specyficznych objawów POChP, które w wielu przypadkach pojawiają się dopiero po dłuższym czasie. W związku z tym specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zatem listę symptomów, na które warto być szczególnie wyczulonym:

Najczęstsze objawy POChP:

  • Przewlekły kaszel – Jeśli od pewnego czasu wstajesz rano i od razu dopada Cię nagły atak kaszlu, to jasny sygnał, że w Twoich płucach dzieje się coś niedobrego. Istnieje szansa, że cierpisz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
  • Duszności – Zdarza się, że odczuwasz subiektywny brak możliwości złapania powietrza? Sytuacje te mają miejsce zarówno podczas uprawiania sportów, jak i podczas jedzenia lub picia? Przyczyną tej sytuacji może być obturacja, czyli zwężenie dróg oddechowych i oskrzeli.
  • Wykrztuszanie plwociny – Plwocina jest specyficzną wydzieliną płucną, zawierającą w sobie między innymi ślinę, resztki jedzenia oraz komórki złuszczonego nabłonka. I choć we wczesnych fazach choroby wiele osób bagatelizuje plwocinę, okazuje się, że stan ten nie trwa długo. Im dłużej pacjent cierpi na POChP, tym większa szansa, że wydzielina będzie zawierała w sobie ropę lub krew, a to, niewątpliwie, wzbudza niepokój.
  • Obniżona tolerancja wysiłku – Niegdyś mogłeś pochwalić się świetną kondycją fizyczną, a dziś odczuwasz zmęczenie podczas wchodzenia po schodach? Obniżona tolerancja wysiłku również może być objawem POChP.

Wskazane powyżej symptomy najczęściej świadczą o występowaniu w naszych organizmach groźnych chorób płucnych. W związku z tym zachęcamy do szybkiego konsultowania ich z lekarzem pierwszego kontaktu.

Czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest wyleczalna?

Dobrze – znasz już podstawowe objawy POChP. Jeśli zatem zaobserwowałeś którykolwiek u siebie, powinieneś czym prędzej zgłosić się do swojej przychodni rodzinnej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna. W praktyce oznacza to, że w chwili obecnej nie istnieje żaden lek, który dawałby możliwość „usunięcia” choroby z organizmu. Na czym zatem polega leczenie POChP? Przede wszystkim na wyeliminowaniu z życia czynników, które mogą pogarszać stan zdrowia pacjenta. Wśród nich wymienia się między innymi: papierosy, środowisko pyłowe oraz zanieczyszczenia przemysłowe i smog. Pacjentom cierpiącym na POChP zaleca się również zmianę trybu życia i diety, a także wdrożenie leków w formie wziewnej, które mogą znacząco poprawić ich komfort oddychania.

Podsumowanie – Objawy POChP

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czy jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i co może ją wywoływać. Wskazaliśmy Ci także podstawowe objawy POChP i podpowiedzieliśmy, jak wygląda leczenie wskazanej jednostki chorobowej. Jeśli zatem wiesz, że wskazana dolegliwość może dotyczyć właśnie Ciebie, zachęcamy do jak najszybszej konsultacji z lekarzem rodzinnym, który skieruje Cię na proste badanie zwane spirometrią. Przypominamy, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna, a jej szybkie wykrycie umożliwia sprawne podjęcie leczenia objawowego. Warto pamiętać, że objawy POChP mogą być wyjątkowo uciążliwe – wszak trudno jest funkcjonować, gdy organizm nie transportuje prawidłowej ilości powietrza, prawda?