Niesprawna tylna belka – pierwsze objawy

14109261354_f9ce7b8504_bUszkodzenie tylnej belki skrętnej szybko zmieni przyjemność z jazdy samochodem w koszmar. To jednak dopiero początek problemów, ponieważ wymiana zepsutej belki na nową oznacza spore koszta. Można jednak zapobiec takiemu rozwojowi wypadków, trzeba tylko wiedzieć kiedy oddać samochód do warsztatu.

Wyjść należy od tego, że jazda z uszkodzoną tylną belką skrętną będzie powodowała jej dalszą degradację. W ekstremalnych przypadkach może dojść do takiego rozstrojenia geometrii pojazdu, że przy pierwszej lepszej okazji stracimy panowanie nad kierownicą i spowodujemy wypadek. Wtedy też koszta, jakie trzeba będzie zapłacić by doprowadzić samochód do porządku, będą horrendalne. Na początek warto dowiedzieć się jakie konkretnie objawy daje niesprawna tylna belka. Citroen to jedna z francuskich marek, gdzie było stosowane to rozwiązanie. Charakterystycznymi objawami w pojazdach tej marki jest stukanie podczas powolnej jazdy, pokonywania wybojów lub progów zwalniających. Przy szybszej jeździe wszystko może wydawać się w porządku, ale to bardzo zdradliwa cecha zużytych łożysk w belce. Większość kierowców ignoruje na tym etapie objawy, a właśnie wtedy zalecana jest regeneracja tylnej belki. Citroen zastosował taką konstrukcję, że można bez problemu wymienić elementy które uległy zużyciu, bez konieczności bardzo kosztownej wymiany całego podzespołu.

Naprawa belki na powyższym etapie nie narazi nas na duże koszty. Dużo zależy jednak od wprawnego ucha kierowcy no i oczywiście podejścia do auta. Jeśli ktoś ignoruje stukanie, pukanie, a w późniejszym etapie zgrzyty, to prawdopodobnie będzie jeździł tak długo, aż do wymiany będzie musiała pójść cała tylna belka. Citroen Berlingo jest jednym z modeli, gdzie taka operacja jest wyjątkowo kosztowna, ponieważ pociąga za sobą w praktyce konieczność wymiany całego tylnego zawieszenia na nowe. A wystarczyło w odpowiednim momencie zaprzestać dalszej eksploatacji samochodu i oddać go do naprawy. Pamiętajmy przy tym by starannie wybrać serwis, który wykona dla nas regenerację tylnej belki. Warto kierować się do zakładów specjalizujących się w autach francuskich, tam z pewnością mechanicy będą wiedzieć jakiej usługi sobie życzymy i jak ją najlepiej wykonać.

Dbanie o samochód i reagowanie na wszelkie odstępstwa od normy w jego zachowaniu pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo nerwów i pieniędzy. Nie tylko w przypadku psujących się tylnych belek skrętnych, ale w ogóle. Jednak w tym przypadku oszczędności mogą być naprawdę spore, bo zamiast zapłacić czterocyfrową kwotę za kompletną naprawę tylnego zawieszenia, możemy zapłacić zaledwie kilkaset złotych za regenerację tylnej belki.