Na co zwracać uwagę wybierając kosmetyki do skóry atopowej?

Atopowe zapalenie skóry to coraz częstsza przypadłość. W wielu przypadkach dotyczy ona dzieci, jednak zdarza się również u osób dorosłych. Czym najczęściej objawia się to schorzenie i na co należy zwracać uwagę wybierając kosmetyki do skóry atopowej?

Główne objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowa skóra bywa niekiedy mylona ze skórą przesuszoną. Charakterystycznymi objawami jest sucha skóra, jej zaczerwienienie, pojawianie się spękań. Jednak takie objawy mogą występować także w przypadku nieprawidłowego dbania o skórę wrażliwą. Tymczasem atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się również swędzeniem, jak również zgrubieniami w miejscu wystąpienia zmian. Standardowe kosmetyki nawilżające zazwyczaj nie za dobrze radzą sobie z minimalizowaniem takich objawów. Dlatego też konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów. Oprócz kremu konieczne jest zwykle stosowanie także odpowiednich środków do kąpieli, aby nie podrażniać skóry na żadnym etapie jej pielęgnacji. Często istotna jest również rezygnacja z drażniących detergentów, zawartych w takich produktach jak proszki do prania.

Warto pamiętać, że uszkodzona skóra jest podatna na działanie drobnoustrojów. Dlatego też należy zapobiegać zanieczyszczeniom zmian i oprócz specjalnych kosmetyków stosować także środki przeciwzapalne przepisane przez lekarza.

Skóra atopowa – dlaczego wymaga specjalnego traktowania?

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca poznane. Określa się, że ta przypadłość jest wrodzona i może nie zależeć początkowo od występowania czynników zewnętrznych. W wielu przypadkach schorzenie to związane jest z nadwrażliwością na produkty, które powodują wyrzut histaminy. Dlatego też jedną z metod terapii jest specjalna dieta. Zazwyczaj jednak główna kuracja opiera się także na odpowiednim dbaniu o skórę. Skóra w miejscu występowania zmian zazwyczaj jest uszkodzona. Dlatego też jest bardziej wrażliwa na kosmetyki zawierające wysuszające alkohole. Kosmetyki do skóry atopowej powinny zawierać substancje natłuszczające, aby nie dopuścić do dalszego przesuszania skóry. Powinny również zawierać składniki, które zmniejszą swędzenie, ponieważ to ten objaw jest uznawany za najbardziej dokuczliwy.

Jak wybierać kosmetyki do skóry atopowej?

Najlepiej wybierać specjalne produkty, które przeznaczone są właśnie do skóry atopowej. Wyróżniają się one brakiem drażniących substancji zapachowych czy detergentów. Istotne jest to, aby kosmetyki tego typu wspierały naturalną odbudowę skóry. Wybierając konkretne produkty warto także sprawdzić, jaką substancję natłuszczającą zastosowano.

Przykładem odpowiedniego kosmetyku do skóry atopowej jest powlekająco barierowy krem do ciała Allergroff. Istotne w tym produkcie jest to, że nie pozostawia on na skórze tłustej warstwy, co jest korzystne dla osób, które muszą stosować tego typu preparaty na co dzień. Tak jak podano wcześniej, preparat ten zmniejsza również swędzenie – charakterystyczny objaw atopowego zapalenia skóry. Pielęgnację kremem warto połączyć z preparatem Allegroff przeznaczonym do kąpieli.

  • http://zyrtec.pl/zyrtec-ucb