Łazienka praktyczna i nastrojowa

8849562237_d71884aa21_bWśród wszystkich pomieszczeń w domu, łazienka jest jednym z tych, które powinny być najlepiej oświetlone. Bardzo ważna jest dobra lampa sufitowa – czy to prosty plafon, czy bardziej ozdobna, wisząca. Istotne jest, by dawała dużo światła, które nie przeszkodzi, lecz pomoże w codziennej higienie i pielęgnacji.
Dodatkowe oświetlenie ścienne to doskonały sposób na doświetlenie przestrzeni, niezależnie od tego, czy nasza łazienka jest małym pomieszczeniem w bloku, czy przestronnym salonem kąpielowym. Kinkiety do łazienki sprawdzą się doskonale w każdym domu – mogą być przecież bardzo proste lub całkiem eleganckie. Do wyboru, do koloru. Jednak ich funkcja ozdobna, choć niemniej ważna, znaleźć powinna się na drugim miejscu. Na pierwszym zaś – funkcja praktyczna, kinkiety do łazienki mają bowiem dawać dodatkowe światło w miejscach, które wymagają szczególnego doświetlenia.

Bez wątpienia taką częścią łazienki, przy której wymagamy dodatkowych źródeł światła, jest przestrzeń wokół lustra. Najczęściej lustro jest umieszczone w łazience nad umywalką, nie musi być to jednak regułą. Najważniejsze, by było bardzo dobrze oświetlone – to przy lustrze łazienkowym większość kobiet wykonuje codzienny makijaż i demakijaż, obie te czynności wymagają dokładności i precyzji, których nie osiągniemy korzystając wyłącznie z górnego oświetlenia. Jednak nie tylko kobiety potrzebują dobrego oświetlenia twarzy przy codziennej pielęgnacji. Mężczyznom również przyda się dodatkowe światło, na przykład podczas golenia. Przy niedostatecznym oświetleniu dużo łatwiej o nieprzyjemne zacięcia maszynką.
Jeśli decydujemy się na kinkiety do łazienki, przy lustrze powinniśmy powiesić dwa, po obu stronach lustra. Warto zapewnić sobie też dodatkowe oświetlenie nad lustrem, na przykład w postaci listwy oświetleniowej. Twarz – szczególnie do wykonania dokładnego makijażu – powinna być równo oświetlona z każdej strony. Nie warto rezygnować z oświetlenia boków lub góry lustra. Żadna kobieta nie chciałaby po wyjściu z domu zorientować się, że przez złe oświetlenie nierówno nałożyła podkład czy róż. Przykrych niespodzianek pozwolą uniknąć dodatkowe lampy dające jasne, białe światło, na przykład kinkiety umieszczone z każdej strony lustra.

Na tym jednak rola dodatkowych lamp się nie kończy. Gdy po pracy mamy ochotę zrelaksować się w kąpieli, dla spotęgowania błogiego nastroju warto zrezygnować zapalania górnej lampy, a zamiast niej postawić na delikatne światło płynące z kinkietów. Będzie to dużo bezpieczniejsze i szybsze, niż ustawianie dziesiątek świeczek w całej łazience.
Nie pozostawia więc wątpliwości fakt, że kinkiety do łazienki mogą być zarówno praktyczne, jak i piękne, niezależnie od naszego gustu – do wyboru mamy bowiem niezliczoną liczbę wzorów.