Kolonia dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Kolonie dla dzieci to dobre rozwiązanie, jeżeli zależy nam na tym, aby nasza pociecha ciekawie spędziła wakacje. Kolonie są dostępne już od siódmego roku życia i można wybrać je pod kątem zainteresowań naszej pociechy. Czy warto zdecydować się na wysłanie dziecka na kolonię?

Kiedy wysłać dziecko na kolonię?

Nie zawsze mamy możliwość wzięcia wolnego, aby móc spędzić czas z dzieckiem. Jeżeli mimo wszystko zależy nam na tym, żeby miało ciekawe i kreatywne wakacje, to kolonie i obozy będą świetną opcją. Jeżeli decydujemy się wysłać dziecko na kolonię po raz pierwszy, dobrym wyborem będzie wyjazd niedaleko miejsca zamieszkania, aby w razie potrzeby można było je odebrać lub odwiedzić. Tęsknota za domem i rodzicami to normalna sprawa, szczególnie jak dziecko jest jeszcze małe.

Taka forma wypoczynku ma jednak bardzo wiele plusów. Przede wszystkim dziecko ma szansę poznać nowych znajomych, rozwijać pasję, a także ciekawie spędzić wolny czas od szkoły i zwiedzić nowe miejsca.

Najważniejsze jest to, aby nasza pociecha wyraziła chęć takiego wyjazdu, nie można zmuszać, ani namawiać jej do takich wakacji. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy mały człowiek będzie lubił taką formę spędzania wolnego czasu, co więcej może być po prostu na taki wyjazd jeszcze niegotowy psychicznie.

Wyjazd wakacyjny – gdzie szukać ofert?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie oferty, która będzie polecana przez innych rodziców. Nie każdy organizator wyjazdów kolonijnych i obozów będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania, dlatego w kwestii wyboru oferty, trzeba zachować ostrożność. Na pewno należy zwrócić uwagę na warunki zakwaterowania, a także wyżywienie. Niezwykle ważną kwestią będzie także doświadczenie i kompetencje wychowawców, w końcu to im powierzamy opiekę nad swoim dzieckiem.

Warto sobie sprawdzić kolonie typu https://www.kogis.pl/kolonie, który dbają o wypoczynek dzieci od wielu lat. Firma oferuje szeroki wybór kolonii tematycznych, mają w ofercie także obozy dla dzieci, wycieczki szkolne, obozy zimowe, tak więc bez wątpienia uda nam się znaleźć coś dla siebie. Na ich stronie można zapoznać się z programem zajęć na poszczególnych koloniach, dzięki temu rodzic wie, co dziecko będzie robić podczas pobytu na wakacjach.

Jak przygotować dziecko na wyjazd?

Po pierwsze musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każde dziecko będzie zainteresowane uczestnictwem w takim wyjeździe. Nie możemy nakłaniać pociechę do wyjazdu, jeżeli nie będzie czuła się na to gotowa. Po drugie, warto opowiedzieć dziecku, jak wygląda taki wyjazd, aby nie było zaskoczone. Warto też zapewnić pociechę, że jeżeli jednak zmieni zdanie i nie będzie chciała zostać na kolonii, to po nią przyjedziemy i zabierzemy do domu. Dziecko nie może być przestraszone ani zestresowane podczas wjazdu, w końcu ma być to dla niej dobra zabawa i wakacje. Mimo że pierwszy wyjazd na kolonię może być dla młodego człowieka stresujący, to po kilku dniach w nowym miejscu i poznaniu rówieśników oraz wychowawców, na pewno będzie lepiej. Kolonie dla dzieci to świetna przygoda i niezapomniane wspomnienia.