Kilka słów o skarpetach sportowych

Dzisiejszy wpis będzie o skarpetach, ale nie o takich zwykłych. Są to skarpety do zadań specjalnych. Powi3831797618_e79fce39ec_btajmy…skarpety sportowe!
Wiele osób myśli, że skarpety to tylko mało istotny dodatek do garderoby. Są też tacy, którzy uprawiają sport w zwykłych skarpetach, nie mając pojęcia, że istnieje coś takiego, jak skarpety sportowe. Jest to duży błąd, który należy natychmiast naprawić! W innym przypadku możemy narazić się na różnego rodzaju odparzenia, otarcia, kontuzje, problemy z krążeniem krwi w żyłach dolnych kończyn i tym podobne. Skarpety sportowe chronią stopy przed nadmiernym poceniem, przez co znacząco zmniejszają ryzyko odparzeń. Skarpety sportowe mają również za zadanie utrzymać stałą temperaturę stóp, bardzo pomocne jest to na przykład podczas biegania zimą, kiedy istnieje ryzyko, że możemy stopy odmrozić. Skarpety sportowe wykonane są ze specjalnych, elastycznych materiałów, które mają za zadanie zapobiegać zsuwaniu się skarpety ze stopy i utrzymywać ją w tym miejscu, w którym być ona powinna. Skarpety sportowe gwarantują też amortyzację stopy.
Skarpety sportowe wyróżnia się ze względu na ich przeznaczenie, chociaż istnieją też skarpety sportowe uniwersalne. Zasada jest prosta: jeśli ktoś regularnie uprawia ten sam sport, powinien kupić skarpety specjalnie do tego typu sportu przeznaczone. Natomiast, jeśli uprawia kilka różnych sportów, może zakupić skarpety sportowe uniwersalne.
Skarpety narciarskie- tak nazywane są skarpety sportowe, których ogólnym przeznaczeniem są sporty zimowe. Skarpety narciarskie dobrze, aby były jak najwyższe, aby chronić nas przed zimnem. Są wykonane ze specjalnych włókien wykazujących silne działanie termoregulujące oraz mają specjalne wzmocnienia na palcach i piętach. Skarpety sportowe przeznaczone do sportów zimowych muszą posiadać elastyczne i bezuciskowe ściągacze, w innym wypadku blokowałyby przepływ krwi.
Skarpety trekkingowe- takie skarpety posiadają specjalne wzmocnienia, które mają za zadanie redukować ucisk. Skarpety sportowe do trekkingu mają panele wentylacyjne, które gwarantują odprowadzanie wilgoci oraz oddychanie skóry.
Skarpety do biegania są skonstruowane tak, aby nas nie uciskać, ponieważ ucisk kostki w tym przypadku może powodować szybkie zmęczenie, problemy dotyczące krążenia krwi w żyłach, oraz poważną kontuzję.
Są też skarpety sportowe uniwersalne, do każdego z podstawowych rodzajów sportu. Mają one za zadanie chronić stopy przed poceniem, utrzymując ich stałą temperaturę. Posiadają wzmocnienia na piętach oraz palcach.